پاژ در یک نگاه

اسامی کاوه، نارنجستان، آی تی، مرکز بین المللی مالی و اقتصادی مشهد ، MIFEC نام هایی هستند که در نوبت قرارگیری بر تارک این پروژه عظیم قرار گرفته و در نهایت جای خود را به برج های اداری تجاری پاژ دادند.این مجموعه عظیم با زیر بنای بالغ بر 130 هزار مترمربع در ابتدای شاهراه تجاری مشهد (بلوار جانباز) و در حاشیه میدان جانباز قرار گرفته است. «شهر طبقاتی» توصیف کاملی است از مجموعه ای با انواع مختلفی از کاربری ها برای این برج ست،.

یقیناً افزایش سطح مشخصات فنی بکار رفته در پروژه نیاز به انجام هزینه های گاهاً هنگفتی دارد که با وجود مدیریت موثر در انجام هزینه ها، در نهایت این هزینه تبدیل به یک سرمایه گذاری خواهد شد. سرمایه ای که پاژ و سازندگان آن را تبدیل به یک نشان تجاری می نماید.

مختصری از شاخصه های پاژ به شرح ذیل قابل بیان می باشد:

1- نسبت فضای عمومی

با توجه به طراحی بعمل آمده فضای های عمومی پاژ که در اختیار عموم قرار دارد از قبیل راهروها، پله های دسترسی، پارکینگ، اتاق جلسات و … بخش زیادی از پروژه را به خود اختصاص داده و ضریب  فضای پروژه مربوط به این فضاها می باشد.

2- موقعیت مکانی

دسترسی آسان و سریع به مجموعه از دیگر شاخصه های آن می باشد. با توجه به قرار گیری پروژه در حاشیه میدان جانباز ، امکان دسترسی به کمربندی اول مشهد از طریق انتهای بلوار جانباز، مجاورت ایستگاه قطار شهری در حال طراحی در فازهای آتی پروژه قطار شهری، دسترسی خطوط متنوع اتوبوس رانی در بلوار جانباز، مسیر مستقیم به سمت حرم مطهر و … این شاخصه پروژه را مطرح و قابل توجه می نماید.

3- تنوع کاربری

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، کاربری های مختلف پروژه اعم از آنکه از ابتدا توسط سازندگان پیش بینی شده و یا در آینده و شروع واگذاری ها توسط خریداران واحدها در آن ایجاد شود، سلایق و نیازهای گوناگون بازدید کنندگان از این مجموعه عظیم را فراهم می آورد.

طیف وسیعی از کاربری ها همچون بخشی های اصلی اداری، تجاری و شهر غذا  به همراه کاربری های جانبی فروشگاه های بزرگ، رستوران ها، سالن های سینما، کافه کتاب، فضای ورزشی و بازی، بانک و … تکمیل کننده کاربری های این مجموعه می باشند.

4- تاسیسات سرمایش و گرمایش

قلب سیستم های سرمایش و گرمایش پاژ به صورت مرکزی وظیفه تامین شرایط آسایش مجموعه را به عهده دارد. با توجه به استفاده از سیستم هیبرید و تلفیقی جهت سیستم سرمایش و بهره گیری از تولید سرما به وسیله چیلرهای تراکمی و جذبی شعله مستقیم به صورت توام، سیستم برودتی پایدار و مطمئنی را برای پاژ فراهم آورده است. چرا که با  توجه به وابستگی هر یک از سیستم های چیلر تراکمی به برق و چیلرهای جذبی به آب و گاز در هر زمان و محدودیت های موجود در تامین برق و یا آب و گاز با این روش پایداری سیستم تضمین شده است.

5- سیستم تامین برق

با توجه به زیر بنای پروژه، برق مورد نیاز از پست 132 کیلو ولت بوعلی تامین و با احداث خط اختصاصی 20 کیلو ولت به طول 3 کیلومتر و به عنوان یکی از اولین پروژه های مشهد، از طریق باسداکت اختصاصی شرکت برق در طبقه تحویل ساکنین می گردد. سیستم برق اضطراری پروژه به صورتی انتخاب و خریداری شده که اولاً مازاد بر کل برق خریداری شده می باشد، ثانیاً به صورت پیوسته قابلیت قرار گیری در مدار و تامین نیرو برق مورد نیاز پروژه را به صورت نامحدود دارد.

6- نمای پروژه

نمای پروژه متشکل از نمای سرامیکی اجرا شده به روش های خشک به دو صورت انکر و کلیبپس و همچنین نمای شیشه ای می باشد.

به جهت ایجاد شرایط آسایش در فضاهای داخلی به غیر از استفاده از شیشه دو جداره و استفاده از 3 لایه شیشه، از شیشه مقاوم در برابر تشعشعات خورشید (نوع سانرژی ساخت کارخانه AGCکشور بلژیک) استفاده شده است.

 

نکته دیگر قابل توجه در نمای پروژه،نمای کاملاً شیشه ای داخل اتاق بدون هیچ مانع دید افقی می باشد.

7- زیر ساخت های ارتباطی

کلیه واحدهای پروژه دارای زیر ساخت ارتباطی با پهنای باند 10GB با مرکز کنترل پروژه توسط فیبر نوری می باشد. ایجاد این زیر ساخت امکان توسعه خدمات ارتباطی از قبیل ایجاد سرورها و ارائه خدمات IPTV، VOIP و اینترنت مرکزی برای هر یک از واحدها و همچنین با توجه به ارتباط مستقیم از طریق فیبر نوری با مرکز مخابرات، امکان ایجاد فیبر تاریک و دسترسی به بستر امن انتقال اطلاعات را فراهم می آورد.